W 2022 roku, jedna na osiem osób na świecie chorowała na otyłość.
Co najtrudniejsze do przyjęcia, 37 mln DZIECI poniżej 5. roku życia i ponad 390 mln powyżej 5. roku życia miało nadwagę ALBO otyłość (WHO/2022).
W samej tylko Polsce, z nadmierną masą ciała zmaga się 46% dorosłych kobiet i 62% mężczyzn. Co piąty Polak jest otyły.
W przypadku polskich dzieci, we wszystkich grupach wiekowych, nadwagę zidentyfikowano u 31% chłopców i 20% dziewcząt, a otyłość u 13% chłopców i 5% dziewcząt (NCD Risk Fakt Collaboration\2016).
To tak, jakby w dwudziestopięcioosobowej klasie, ledwie 9 uczniów miała prawidłową masę ciała…
Otyłość jest uznana za chorobę. Chorobę przewlekłą, ze skłonnością do nawrotów, bez tendencji do samoistnego ustępowania. To znaczy, że „sama z siebie nie minie”, dziecko z niej nie wyrośnie, nie wyciągnie go”. Otyłość może prowadzić do zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 2., chorób serca, problemów z płodnością zwiększa ryzyko niektórych nowotworów (w tym trzonu macicy, jajnika, piersi, jelita grubego) itd. itd. Otyłość, w sposób oczywisty, wpływa na pogorszenie się jakości życia. Skraca je… To choroba ciała, ale i głowy.
24. października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji, odbędzie się dziś m.in. LIVE w temacie opieki psychodietetycznej i nie tylko (g. 20.00).
Z mojej strony, podrzucam Wam również kod rabatowy na wszystkie e-booki i jadłospisy w moim sklepie edukacyjnym („e66” na -30%). Kod działa do północy.
Życzę wszystkim uważności, świadomości i akceptacji.
Tak osobom chorującym na otyłość, jak i zdrowym wokół nich – bliskim, znajomym, przechodniom na ulicy, klientom w restauracji, sklepie…
Ściskam!